Tervezzük meg! Talajjavítás, trágyázás

Gondolkodj!Ígérjük meg magunknak, hogy idén átgondoltan fogunk kertészkedni! Így nem kell folyton szaladgálni a kertészetbe, mert hol ezt, hol azt felejtettük el. Jaj, pedig most hétvégén terveztük, hogy megcsináljuk a talajjavítást, trágyázást! Az alábbi tennivalókat még jóval a tavasz beköszönte előtt megtervezhetjük és összeírhatjuk a hozzá beszerzendőket, sőt akár meg is vásárolhatjuk őket.

Mire lesz szükségünk?

A kiskerti talajjavítás, trágyázás megtervezésekor rögtön gondoljunk azokra az anyagokra, amelyeket fel fogunk használni és persze gondoljunk arra is amivel kijuttatjuk, bedolgozzuk a tápanyagokat a talajba. Hatékonyabbak, takarékosabbak lehetünk a kertészetben vásárláskor, ha már eleve a vásárlási listával megyünk, így egyszerre vehetünk meg mindent, a megfelelő mennyiségben.

Vigyünk életet a talajba!

Lényeges tennivaló kertünk talaját feltölteni hasznos talajbaktériumokkal, így több, nagyobb méretű termésre, ellenállóbb növényekre számíthatunk, de a gyepnek és a dísznövényeknek is rendkívül jót tesz. A megfelelő mennyiségű, különböző típusú Bactofil beszerzéséhez mérjük fel a kert azon részeit amelyekre használni szeretnénk: külön a konyhakert, gyümölcsös, gyep, virágágyás. Ezek alapján tudjuk megvásárolni a szükséges mennyiséget. Permetezővel kell kijuttatni a baktériumokat tartalmazó oldatot a talajra, majd minél hamarabb sekélyen bedolgozni kapával.

Talajjavítás, trágyázás = gazdag termés
Talajjavítás, trágyázás = gazdag termés

Ha új növényeket is fogunk ültetni a kertbe, gondoljunk a hasznos mikorrhiza gomba spóra (Symbivit) beszerzésére is. Nagyban növeljük a friss telepítés megeredésének esélyeit és gyorsabb fejlődésre, ellenállóbb, erőteljes növényre, kimagasló termésátlagokra számíthatunk, ha egyszer -többnyire ültetéskor- mikorrhizával kezeljük pl. gyümölcsfák, szőlőoltványok, palánták gyökerét. A kezelendő növények típusát (pl. facsemete, cserje, palánta), mennyiségét írjuk fel. A különböző méretű kiszerelésekből ez alapján tudunk választani. Kijuttatni egyszerű: ültetéskor közvetlenül rászórjuk a gyökérre. Idősebb, beteges, rosszul termő növényeket is “megfertőzhetünk” ezzel a hasznos talajgombával: fúrjunk le a növény töve körül 3-4 helyen olyan mélységbe, ahol a gyökérzóna van és szórjuk be a granulátumot a lyukba, majd öntözzük és temessük be.

Talajjavítás, trágyázás

Fontos kerti tennivaló a szerves trágya, komposzt kijuttatása majd bedolgozása a talajba. Bár a legjobb ősszel trágyázni, de azért tavasszal sem késő. Ehhez kizárólag érett (több éves) szerves trágyát, vagy kész komposztot használjunk. Kötött talajon 2-3 évenként, homokos talajon sűrűbben 1-2 évenként trágyázzunk. Komposztot készíthetünk magunk is bizonyos, a kertben és a konyhában feleslegesség vált szerves anyagokból. Érett, szerves trágyát beszerezhetünk háziállatokat tartó ismerőseinktől, állattartó telepekről, vagy készen is vásárolhatunk komposztált marhatrágyát a kertészetekben. Jó szolgálatot tehet a kerti nyársaló takarításakor begyűjtött fahamu is. Ezt is beforgathatjuk a talajba.

A palánták is igénylik a rendszeres trágyázást
A palánták is igénylik a rendszeres trágyázást
Műtrágya különleges igényekre szabva

Léteznek speciálisan egy-egy területre kifejlesztett műtrágyák is. Ezek összetételükben kifejezetten az adott növényfajtáknak hasznosak, ilyenek például a bogyós gyümölcstermők, zöldségfélék, évelő virágok, rózsák, vagy a hortenziák, magnóliák részére kifejlesztett tartós hatású műtrágyák. Az ilyen termékekben a nitrogén, foszfor, kálium aránya és egyéb mikroelemek mennyisége alkalmazkodik a növények különleges igényeihez.

Egy kis külön odafigyelés a trágyázásnál nem marad viszonzatlan
Egy kis külön odafigyelés a trágyázásnál nem marad viszonzatlan
Az a szép, zöld gyep

A gyep trágyázás is speciális terület. Minden évben, kora tavasszal, az első nyírást, illetve a gyepszellőztetést követően kezdjük meg és használjunk kifejezetten gyepműtrágyát. Ez lehet szabályozott tápanyag leadású, vagy sima, összetett műtrágya. Az előbbit ritkábban kell alkalmazni, míg az utóbbit néhány hét elteltével fontos ismételni. Az utolsó trágyázást augusztus közepéig végezzük el, ha szükséges. Vásárláskor a trágyázandó terület méretét kell tudnunk, mert a kiszerelések közül ez alapján érdemes választani. Az összetételben is van különbség aszerint, hogy a szezon elején, közepén, vagy a végén kerül kijuttatásra. Tavasszal nitrogénben gazdag, nyáron és szezon végén kálium dús műtrágyára van szükség.

Ugye mennyivel könnyebb így? Hát akkor elő a jegyzetfüzettel! A talajjavítás, trágyázás még sosem volt ilyen egyszerű.

További hasznos oldal a témában: Talajaktivátorok, trágyák

Vásárolja meg most a cikkben szereplő talajjavítókat, trágyákat a Gyümölcstermők Webáruházában!

Sikeres kertészkedést kíván a Kedvenc kert és kerti tó centrum!

 A cikk és az oldalon szereplő fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek részben, vagy egészben történő, engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.

Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Kizárólag ebben az esetben adjuk engedélyünket a közléshez.