Jó munkához, jó kerti szerszámok kellenek

A kerti szerszámok állapotának felmérése is a tél végi kerti tennivalók közé tartozik. Még a szezon kezdete előtt szerezzünk be újat, az eltört, életlen eszközök helyett, ne akkor kelljen rohangálni, amikor már nagyban használnánk. Tisztítsuk, fertőtlenítsük le őket, ha szükséges. Új kerti szerszámok beszerzésénél is érvényes, hogy hosszú távon takarékosabb a minőségi, drágább, kerti eszközök beszerzése, mint az olcsó, de minden évben tönkremenőké.

Kezdő kertészek számára egy korántsem teljes felsorolás a fontos eszközökről

A kerti szerszámok felsorolása mivel is kezdődhetne mással, mint a föld megmunkálására valókkal: ásó, kapa, (nagy harangra nem lesz szükség) gereblye, lapát. Vannak olyan termékek, amelyeknél a nyélen cserélhetőek a különböző fejek, ez hely és pénztárca takarékos is. Érdekes keresztezése az ásónak és a lapátnak az ásólapát, rendkívül hasznos, pl. gödörásásnál.

Többféle kerti szerszám egy nyéllel
Többféle kerti szerszám egy nyéllel

Egy minőségi metszőolló kötelező, ebből többféle ág átmérőhöz való van. Mindig vegyük kézbe az ollót, nézzük meg mennyire kényelmes a markolata, mennyire “áll a kezünkre”. Emellett lényeges egy jó fűrész, de nagyon hasznos a nagyobb ágak levágására az ágvágó, főleg ha hosszú nyele is van.

Kerti szerszámok fák, bokrok ápolásához
Kerti szerszámok fák, bokrok ápolásához

Nagyobb fák karbantartásánál, szüretelésnél egy megbízható létra jó szolgálatot tesz. Tavaszi fatörzs ápolási munkákhoz nyeles fakaparó, ültetéshez kis kézi eszközök is kellenek. Szúrós növények ápolásakor jól jöhet egy erős kerti kesztyű is.

Ültető szett
Ültető szett

Ha van fű a kertben, akkor azt nyírni is kell, tehát kell egy fűnyíró. A kerti szerszámok között talán ez a legnagyobb beruházás. Lehet benzines (drágább), vagy elektromos (olcsóbb) is, de utóbbi esetben a kábelra fokozottan ügyeljük, nehogy elnyírjuk azt is. Ha nagyobb a gyepfelület, fűnyíró választásnál figyeljünk a fűkosár méretére, hogy nem kelljen túl sűrűn menni kiüríteni. Az igazán gyepmániások beruházhatnak egy gyepszellőztetőre is. Ezzel évente legalább egyszer érdemes átmenni a füvön: kiszedi az elhalt, betömörödött fűszálakat, megszurkálja a talajt, ami így levegősebb lesz. Bár a használata után nagyon gyatrán néz ki a gyep, néhány hét múlva elámulunk majd milyen gyönyörűen beindul a fű.

Triviális eszköz a locsolókanna, lehetőleg szórófejjel, hogy ne locsoljuk ki a fiatal palántákat. Nagy területre a locsoló slag a megoldás. Sokféle öntözőpisztoly típust lehet hozzá választani, nagyon hasznosak azok, amelyeknek hosszú nyele van, mert beérünk vele egy ágyás közepébe, vagy magasabban lévő cserépbe, balkonládába.

A termés leszüretelésekor vödröknek, vödörtartó kampóknak és ládáknak vesszük jó hasznát. Persze nem kell ezért is rohanni a boltba. Kezdésnek megteszi a ‘vödrösnarancs’ vásárlási kampányból megmaradt vödör is. Ha pedig szemfülesek vagyunk príma faládákat szerezhetünk be a piacon. Délután, este felé a piac mellé sok helyen kirakják az üres ládákat. Mindig találni köztük szinte új állapotút.

A lista végtelenségig bővíthető, mindenki igényeinek, pénztárcájának és kertjének megfelelően.