Leanderek gondozása profin

Hogyan gondozzam a leandert, hogy egészséges maradjon, erőteljesen fejlődjön, és természetesen mindig roskadozzon a virágoktól?

Ez fordul meg minden leander tulajdonos fejében, akár frissen vásárolta ezt a népszerű mediterrán növényt, akár már a sokadik színváltozat pompázik a teraszán.

Íme 4 hatásos tanács és a leanderek gondozása sikeres lesz:

1. Csak jól neveltet!

Ha leánder vásárláson törjük a fejünket mindig kertészetből szerezzük be a szakszerűen nevelt növényeket. Így ugyanis elkerülhetjük, hogy beteg növény kerüljön be a már meglévő állományba. Sokan próbálkoznak nyaralások során begyűjtött növényekkel. Rossz hírünk van. Rengeteg vadon növő leander szenved több betegség mellett pl. az ún. leanderrákban, ami egy nagyon veszélyes leander betegség. Nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható. Ma már nem kerülnek sokba a megfelelő növényvédelemmel ellátott, egészséges leander csemeték, nem érdemes rizikót vállalni, hogy egy bizonytalan eredetű, és egészségű növénnyel betegségeket hurcoljunk be növényeink közé.

Sötétbordó telt virágú leanderek gondozása is egyszerű
Sötétbordó, telt virágú leander

2. Ültessünk, metsszünk, locsoljunk, tápozzunk!

Április elején, ha elmúlnak a tavaszi fagyok, kitehetők a szabadba a növények. Ilyenkor van itt az ideje az átültetésnek. Ha a cserép alján lévő lyukakból kikandikáló gyökereket látunk ideje eggyel nagyobb cserépbe ültetni a leandert. Nem érdemes a leanderek gondozása során elodázni ezt a műveletet, mert  nem megfelelően fejlődő, gyengén virágzó, sárguló levelű, majd felkopaszodó növény lesz a “jutalmunk”. Az átültetésnél ügyeljünk a virágföld minőségére: válasszunk kifejezetten leanderek, citrusfélék számára kifejlesztett virágföldet.

Ha találunk beteg, vagy csúnya, felkopaszodott ágakat most metsszük le. A korona alakítását is most tegyük meg. Annyit azonban tartsunk szem előtt, hogy azon az ágon amit megmetsszünk, idén nem lesz virág, csak jövőre. Ennek ellenére, az idősebb leandereken érdemes szinte minden évben kiválasztani egy-két idősebb, felkopaszodott ágat és visszametszeni. Így mindig dús, lent is sűrűn elágazó, és virágzó növényünk lesz.

A növény napos helyre kerüljön, akár cseréppel együtt a kert talajába is süllyeszthetjük. Ezzel elkerüljük a gyökérzet túlmelegedését (ezt nem szereti a leander: levélsárgulást és hullást okoz), megvédjük szeles időben a növényt a felborulástól,  és lassabban szárad ki a földje is. Ha földbe süllyeszteni nincs lehetőségünk a cserepet, használjunk dupla edényt. Mondjuk egy cserepet amibe ültetve van a leander, és egy másik dekoratív kaspót. Így védhetjük a túlzott felmelegedéstől és még mutatósabb is lesz a teraszunk.

Bőségesen öntözzünk, akár naponta kétszer is, ha a talaj felső rétege száraz a cserépben. A locsoló vízhez hetente adjunk tápoldatot, ami szintén a leanderek tápanyag igényének megfelelően összeállított ún. leander, citrus tápoldat legyen.

Tarka levelű, telt virágú, rózsaszín leanderek gondozása is egyszerű
Tarka levelű, telt virágú, rózsaszín leander

3. Kártevők, hess innen!

Levéltetvek, pajzstetvek (apró fekete, sárgás színű bogarak) előszeretettel telepednek a meg a leander friss hajtásain. Ilyenkor Mospilan, Actara, szerekkel permetezzünk. 2-3 alkalommal ismételjük 4-5 napos eltéréssel, erős fertőzöttség esetén. Takácsatka ellen viszont használjuk a Sammite vagy Flumite szereket. A rettegett leanderrák (a leveleken sárgás szélű, kidudorodás, torz növekedés) illetve egyéb gombabetegségek (foltos, elsárguló, lehulló levelek) ellen Buvicid, Dithane permetszerekkel védekezhetünk.

4. Télen be vele!

Október közepe körül, a fagyok előtt, 5-6 fokos helységbe vigyük a leandereket, ahol egy kevés fény azért éri őket. A meleg helyen való teleltetést kerüljük, mert ez rendkívül legyengíti a növényeket, amelyeket így könnyen megtámadnak kártevők, illetve el is pusztulhatnak. A téli időszakban hetente, kéthetente locsoljunk, de csak mértékkel, a tápoldatozást pedig teljesen szüntessük be.

 

Sárga, szimpla virágú leanderek gondozása is egyszerű
Sárga, szimpla virágú leander

Ugye nem is bonyolult a leanderek gondozása? Olyan szabályok ezek, amiket ha betartunk dúsan virágzó leandereink lesznek, amelyek valóban díszei a kertnek, terasznak.

+1. tipp Speciális leanderek számára kifejlesztett virágföldeket, tápoldatokat, tápkoncentrátumokat, talajaktivátorokat, lombtrágyákat talál a Kedvenc kert és kerti tó centrumban. Ha különleges virágú leandert keres, nálunk megtalálja. Választékunkat itt nézheti meg.

Ez a cikk, és a fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.

Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat részben vagy egészben szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Örülünk egy erről szóló e-mailnek is. Ebben az esetben szívesen adjuk engedélyünket a közléshez.