Talán nincs is olyan ember,akit ne bűvölne el egy vízen úszó tavirózsa látványa. Tapasztalataink szerint minden újdonsült tó tulajdonos legalább egy tő tavirózsát szeretne a tavába telepíteni.

Ime néhány tipp, ha tavi rózsával szeretnék gazdagítani tavukat. A tavirózsa gondozása nem nehéz, de érdemes megfogadni a következő 8 jó tanácsot, persze csak ha egészséges, és rengeteg virágot hozó tavirózsában akarnak gyönyörködni
1. Csak életerős, legalább néhány levéllel rendelkező példányokat vásároljunk megbízható kertészetből. Kíméljük meg magunkat a csalódástól, amit egy multiban (adott esetben víz nélkül, vagy minimális vízben) senyvedő, bár meglehet igen kedvező áru tavirózsa megvásárlása, majd pusztulása okoz!
2. A megvásárolt tavirózsát mindenképpen ültessük át kifejezetten tavi növények részére összeállított Tóföldbe és ehhez válasszunk speciális tavi növény ültető kosarakat. Ezekből a lukacsos tartókból a tavirózsa gyökerei ki tudnak bújni és így a tó alján összegyűlt szerves iszapból is tudnak tápanyagot felvenni.

3. Az átültetéskor esetleg kibélelhetjük a növénykosarat geotextiliával, hogy minél kevesebb tóföld kerüljön ki a növénykosárból a tó vizébe. A cserép aljába egy réteg nagyobb méretű kavicsot tegyünk (ezzel lesúlyozzuk a tavirózsát, nehezebben fog felborulni), majd jöhet a tóföld, amit nem egészen a növénykosár tetejéig töltünk. Ebbe ágyazzuk bele a tavirózsa tövet úgy, hogy a gyöktörzse kb. 45 fokos szögben álljon és a tenyészcsúcs (a gyöktörzs teteje, ahonnan előbújnak a levelek) kiálljon a földből. Ezután a növénykosarat a tetejéig feltöltjük egy réteg kaviccsal (ezzel megakadályozzuk, hogy a halak kitúrják a földet a cserépből, illetve lesúlyozzuk a tóföldet).
4. A frissen beültetett tövet nagyon lassan, fokozatosan merítsük a tó vizébe. Várjuk meg, amíg a föld megszívja magát vízzel, ezzel megakadályozzuk, hogy a cserépben lévő levegő, a tófölddel együtt kibugyogjon, elcsúfítva ezzel a tavat.
5. Keressünk a tavirózsa fajtájának megfelelő vízmélységet (30 cm – 150 cm) a tóban, ahol távol vannak levelei a szökőkúttól, csobogótól, vízeséstől. Ugyanis a növény a csendes, hullámzástól mentes, túlnyomórészt napos vízfelszínt kedveli.
6. Most jön a legnehezebb lépés: hagyjuk békén a tavirózsánkat!! A tavirózsa gondozása nem abból áll, hogy ide-oda pakolásszuk a növényt a kerti tóban. Nem szereti az állandó bolygatást. Jól gondoljuk át a végleges helyét, és hagyjuk is ott.
7. Ne aggódjunk, ha a növény már meglévő levelei a tóba helyezést követően nem érnek el a vízfelszínéig. Már csak az új leveleit fogja a víztetejére emelni, a régiek idővel elpusztulnak.
8. A tenyészidőszakban (tavasztól-őszig) rendszeresen távolítsuk el az elsárgult leveleket és elnyílt virágokat egy ollóval lehetőleg nem egészen a gyöktörzs tövéből.

SOK SIKERT ÉS JÓ GYÖNYÖRKÖDÉST!
Kedvenc kert és kerti tó centrum
További hasznos cikk a témában:
Kerti tó probléma: összetornyosuló tavirózsa levelek
Ez a cikk, és a fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.
Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat részben vagy egészben szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Örülünk egy erről szóló e-mailnek is. Ebben az esetben szívesen adjuk engedélyünket a közléshez.