Tervezzük meg! Karózás, kötözés, törzsvédelem

Végre gondold át előre a kerti tennivalókat!
Végre gondold át előre a kerti tennivalókat!

Ígérjük meg magunknak, hogy idén átgondoltan fogunk kertészkedni! Így nem kell folyton szaladgálni a kertészetbe, mert hol ezt, hol azt felejtettük el. “Jaj, pedig most hétvégén terveztük, hogy megcsináljuk a kertben a növények karózását, kötözését! Végre teszünk törzsvédőt a piszke fácskára is, mert megint úgy járunk, mint az előzővel, hogy a kapával megsértettük a törzsét és elpusztult.” Az alábbi tennivalókat még jóval a tavasz beköszönte előtt megtervezhetjük és összeírhatjuk a hozzá beszerzendőket, sőt akár meg is vásárolhatjuk őket.

Támkarózás

A kerti teendők között szerepel a növények támasztékhoz rögzítése is. Egyrészt a szél okozta, másrészt a termés súlya alatti töréskároktól óvhatjuk meg így növényeinket. Ne hanyagoljuk el semmiképp ezt a tevékenységet magastörzsű bogyós gyümölcstermőknél, pl. köszméte, ribiszke fácska, stb. és fiatal facsemetéknél se. A kis fáknak így szebb, egyenesebb is lesz a törzsük. Magastörzsű oltványoknál lényeges, hogy legalább 2 helyen rögzítsük a növényt a támkaróhoz: egyszer a törzset (az alanyt), egyszer pedig a korona közepén lévő vezérág részt (a nemes részt) kötözzük nyolcas alakban, nem túl szorosan a karóhoz.

Magastörzsű oltványoknál a legfontosabb tennivaló a támkarózás
Támkaróhoz rögzítéssel megelőzhetjük, hogy a köszmétefa eltörjön a termés súlya alatt

Ha nem lugast alakítunk ki a telepített szőlőoltványokból, hanem egyenként lesznek karóhoz rögzítve, akkor már ültetéskor, vagy őszi telepítés esetén legkésőbb következő tavasszal, támkarókat kell a szőlőtövek mellé is tenni.

Támasztékként lehet fakarókat használni, de hosszabb távú megoldást jelent, ha az időjárás viszontagságainak (pl. napsütés, víz) ellenálló, nem korhadó, újrahasznosított műanyagkarókhoz rögzítjük a növényeket.

Támkaró
Ellenálló, újrahasznosított műanyag támkaró

Jegyezzük fel a szükséges támkaró mennyiségét, hosszúságát. Vegyük figyelembe, hogy a megfelelő tartáshoz a karó hosszának egy része (kb. 50-70 cm) a földbe kerül. Ezt számításba véve állapítsuk meg a hosszúságot.

Rögzítés

Nagyon fontos a támkarókhoz, támrendszerhez való folyamatos kötözés a málna, szeder és természetesen a szőlő esetében, hiszen ez kihat a termés minőségére. Az ágak kötözése, szellős elrendezése lassítja a különböző betegségek előretörését is. Ezenkívül így a kertünk sokkal rendezettebb képet mutat.

Gondosan kötözött szőlőlugas tavaszi metszés előtt
Gondosan kötözött szőlőlugas tavaszi metszés előtt

A rögzítést megoldhatjuk természetes anyagú kötözőkkel is, azonban itt is használhatunk hosszabb távú megoldást. A rugalmas kötözők amellett, hogy ellenállnak az időjárási elemeknek, rugalmasságuk révén nem sértik meg a ágakat, hajtásokat, így akár több szezonon keresztül is a növényen maradhatnak, ahol szükséges. Gondoljuk át mennyi növényhez szükséges kötözőanyag.

Rugalmas kötöző
Rugalmas kötöző
Törzsvédelem

A fűnyírási szezon kezdete előtt érdemes megoldani a fiatal facsemeték törzsének védelmét a fűnyíró, damilos fűkasza okozta sérülésektől. Ezek a sérülések a kis fák pusztulását okozhatják. Megfelelő törzsvédő használatával a gyomirtás, kapálás és nem utolsó sorban a vadak rágása ellen is védekezhetünk. Ehhez vegyük számba a megvédendő facsemetéket, magastörzsű bogyósgyümölcsű növényeket. Törzsvédőket 5,5 cm és 10 cm átmérőben, illetve 25 cm és 100 cm hosszúságban talál a kertésztekben. Válasszon a növény magasságának megfelelő hosszt.

törzsvédelem
Egyszerűen felhelyezhető és többféle átmérőben, hosszúságban is kapható a törzsvédő

Ugye mennyivel könnyebb így? Hát akkor elő a jegyzetfüzettel! A karózás, kötözés, törzsvédelem még sosem volt ilyen egyszerű és tervszerű.

Sikeres kertészkedést kíván a Kedvenc kert és kerti tó centrum!

A cikk és az oldalon szereplő fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek részben, vagy egészben történő, engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.
Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Kizárólag ebben az esetben adjuk engedélyünket a közléshez.