Kerti tó körüli őszi tennivalók

Tavirózsák a kerti tóbanEgész nyáron gyönyörködtünk a kerti tavunkban.

Most azonban -az ősz lassú beálltával- tennivalóink is akadnak, hogy a kerti tó élővilága sikeresen átvészelje a telet, és így jövő tavasszal újra fejlődésnek indulhassanak a tavi növények és tavi halak. Íme néhány őszi, kerti tó gondozási tanács:

Mi tegyünk a tavi halakkal, ha jön a tél?

Amennyiben legalább 1 nm-nyi területen 1 m körüli a vízmélység, akkor alkalmas a tó arra, hogy a halak benne maradjanak télen. Figyelni kell azonban, hogy a tényleges vízmélység legyen ennyi, ugyanis idővel tetemes mennyiségű iszap rakódik le a tó aljára, lecsökkentve a tavi halak számára az átteleléshez szükséges teret. Magyarországon 0,8 m a fagyhatár, tehát ennél mélyebbnek kell lennie a kerti tó tiszta mélységének.

Fontos még megjegyezni, hogy ha beáll a 13-15 fokos vízhőmérséklet a tavi halak etetését szüntessük be teljesen. Ez drasztikusnak tűnhet, de a halak emésztése ilyenkor már lelassul, a haleledel nem hasznosul. Az etetés leállításával viszont megakadályozzuk a víz felesleges szervesanyaggal való telítődését, ami sokszor a halak téli elhullásának oka.

Mit tegyünk a kerti tó növényeivel ősszel?

A tavi növények, amennyiben télálló fajták, maradhatnak a helyükön. Esetleg fajták szerint érdemes lehet utánanézni, hátha kicsit fagyérzékeny valamelyik. Pl. a különböző Sellővirág (Pontederia), vagy Nyílfű félék (Sagitaria), bár mocsári zónába való növények -tehát 10-20 cm vízmélységbe- érdemes késő ősszel kicsit mélyebbre rakni, hogy a tövük védve legyen az erősebb fagyoktól, vagy ha van olyan hely, ahol fagymentesen, néhány fokon tarthatóak egy vizes lavórban, akkor érdemes bevinni őket teleltetni. Valószínűleg túlélnének egy átlagos telet, azonban hamarabb fejlődésnek indulnak, ha védettebb helyen voltak télen.

El kell távolítani az elpusztult növényi részeket a kerti tóból
El kell távolítani az elpusztult növényi részeket a kerti tóból

 

Tennivalók a tavirózsával

A tavirózsát nem érdemes mozgatni, ha legalább 40 cm vízmélységben van és télálló fajta. Nem igazán szereti az állandó pakolászást, hiszen a gyökerei kinyúlva az ültető kosárból, elhelyezkednek a tó alján lévő kavicsos, iszapos részben, innen véve fel a tápanyagokat. Ha felszedjük óhatatlanul megbolygatjuk a gyökereit, ez visszavetheti a fejlődését, kevesebbet virágzik. Későbbiekben megfontolható -ha nem törpe tavirózsa fajtáról van szó- hogy mélyebbre is áttelepíthető véglegesen, így védettebb helyen lesz télen. Ilyenkor mindig nyugodt vízfelszínű tórészt keressünk neki, ahol nincs csobogás. A régi leveleit már valószínűleg nem hozza fel a felszínre, viszont az újakat már felengedi a növény a vízfelszínig.

Fontos a tiszta, friss víz

Egy 30 %-os vízcserét is érdemes csinálni a tóban késő ősszel. Ilyenkor a tó aljáról szívjunk le vizet, amelyet friss vízzel pótolunk. A tél beállta előtt folyamatosan távolítsuk el a vízből a tavi növények elszáradó, elrohadó leveleit is. A kerti tó befagyása elleni szivattyú működése fontos télen, hogy a tóban a bomlással keletkező mérgező gázok -pl. metán- el tudjanak távozni a vízből.

A hó leple alatt téli álmát alussza a kerti tó
A hó leple alatt téli álmát alussza a kerti tó

 

Ha ezeket a gondozási feladatokat elvégezzük a bomló szervesanyag mennyiségét csökkentjük a vízben, ami a halak sikeres átteleléséhez alapvető fontosságú.

Jó vízi kertészkedést kívánunk!

Kedvenc kert és kerti tó centrum

Ez a cikk, és a fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.

Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat részben vagy egészben szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Örülünk egy erről szóló e-mailnek is. Ebben az esetben szívesen adjuk engedélyünket a közléshez.