Melyik kerttulajdonos ne szeretné, hogy szomszédjai irigykedve csodálják gyönyörű rózsabokrait? A sajátos, kellemes illatot árasztó színpompás rózsák azonban számos veszélynek lehetnek kitéve. Nem éppen a rózsatolvajokra kell gondolnunk, bár ez sem elhanyagolható körülmény. Azokról a rózsa betegségekről, illetve kórokozókról van szó, melyek elcsúfíthatják, legyengíthetik ezt az elegáns növényt.
Alapvető, hogy mit és hová ültetünk
A legfontosabb, hogy mindenképp érdemes kertészetekben szakszerűen termesztett rózsa töveket vásárolni, majd számára ideális, napos, szellős helyre telepíteni a saját kertünkben. Már ezzel sokat teszünk azért, hogy egészséges, fertőzésmentes növények díszítsék kertünket.

Azonban honnan tudhatjuk, hogy rózsáink megbetegedtek, mik a tünetek, mire érdemes figyelni?
A kiskertekben gyakran előforduló rózsa betegségek
A levelek színváltozása, száradása, pöndörödése azt jelzi: bokraink megfertőződtek. Az egyik leggyakrabban előforduló rózsa betegség a Rózsa lisztharmat. Mint a neve is utal rá, ez egy fehér, lisztszerű por, mely főként a bimbókon, illetőleg a rügyeken jelentkezhet. Kezdetben csak a fiatalabb hajtásokat támadja meg, de később átterjedhet az egész növényre, ami rózsáink fokozatos gyengüléséhez vezethet. A levelek idővel deformálódnak, majd a hajtások elgörbülnek. A fertőzés a megfelelő gombaölő szerek használatával kezelhető.

Rózsa peronoszpóra esetén a leveleken sárgásszürke, illetve vörös foltok jelentkeznek. Mint megannyi kórokozó, ez is a levelek elszáradásához, majd lehullásához vezet. A fertőzött leveleken csak a megsemmisítés segít. Semmiképpen ne komposztáljuk! A magas páratartalom és a fényhiány a gombás kórokozók melegágya. A Rózsa rozsda sem kivétel. Ez a rózsabetegség narancsszínű spóratelepek kialakításával hívja fel magára a figyelmet. A nyári időszak végére fekete foltok jelennek meg rajtuk, melyek a spórák otthonaként szolgálnak egész télen, s általuk növényeink vissza-fertőződnek. Ezért olyan fontos, hogy folyamatosan eltávolítsuk a károsodott leveleket. A megfelelő gombaölő permetezőszerek alkalmazásával a probléma legtöbb esetben elkerülhető, növényeink hálásak lesznek érte.

Hatásos készítmények:
Rózsa lisztharmat: Topas, Discus
Rózsa peronoszpóra: Amistar, Discus
Rózsa rozsda: Amistar, Saprol
A leggyakoribb rózsa kártevők
A száraz időjárás, valamint szorgalmas nitrogéntrágyázás nagy örömet okoz a levéltetveknek. Mindig lehangoló látványt nyújt az undok és felettébb kártékony élőlények megjelenése, joggal féltett virágainkon. A legismertebb kártevők egyike a Rózsa levéltetű, ami a maga 3-4 mm hosszúságával és barnás dundi testével, vidáman veti magát a számára nagyszerű eledelre. Már kora tavasszal érdemes elkezdeni a permetezést. A legtöbb kártevő szabad szemmel alig, vagy egyáltalán nem látható. Sajnos, ez nem azt jelenti, hogy az általuk okozott kár egyenes arányban áll a méretükkel.

A Rózsa atka, illetve Rózsa kabóca a száraz idő szerelmesei, vízhiányos időszakban elszaporodnak a levelek fonáki oldalán. Ezért megelőzés szempontjából fontos, hogy a rózsabokrok ültetésénél kerüljük a meleg, száraz helyeket. Talán az egyik legmakacsabb kártevő a Levélsodró rózsadarázs. Tojásait a levelek szélére rakja le, melynek hatására a levél csőszerűen sodródik össze. Ez a lárvák „kiságya”, melyben májustól kezdve szorgalmasan fejlődnek. Likvidálásukhoz leginkább a bolháknál alkalmazott technikát használhatjuk, magyarán: kézzel nyomjuk agyon valamennyit.

A Rózsa gubacsdarázs leginkább a vadrózsákat fenyegeti. A rügyekbe rakja tojásait, s a fiatal hajtásokon gubacs képződik. A gubacsban kamrák vannak. Minden kamrában fejlődik lárva, egy gubacsban akár 50-60 kamra is lehet. A hajtáson a gubacs feletti rész elhalhat. Védekezni a fertőzött hajtások eltávolításával lehet.

Hatásos készítmények:
Rózsa levéltetű: Actara, Chess, Vektafid-A
Rózsa atka: Vertimec
Rózsa kabóca: Vektafid-A, Actara
Óvjuk a hasznos rovarokat, hiszen vegyszerekkel azokat is könnyen elpusztíthatjuk. A katicabogarak kedvenc csemegéi közé tartoznak a levéltetvek, így gyakran elvégzik a munkát a permet helyett. Hagyjuk hát őket szorgoskodni, csak akkor forduljunk keményebb módszerekhez, ha nincs más megoldás!
Egészséges és szép rózsákat kívánunk!
Kedvenc kert és kerti tó centrum
Az oldalon szereplő cikk a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.
Kérjük, ha a cikket szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Kizárólag ebben az esetben adjuk engedélyünket a közléshez.