Így ültessen palántát!

Végre itt a jó idő, a fagyok végleg elmúltak. A konyhakert már várja, hogy paradicsom, paprika és karalábé palánták kerüljenek az ágyásokba. Megéri ültetni, mert a saját termésű paradicsom íze, hmm…

Hogy biztos legyen a siker, az alábbiakban megosztunk néhány jó tanácsot akár konyhakertbe, akár balkonládába szeretne ültetni paprika, paradicsom vagy másfajta palántát. Nos, mire figyeljen palántázáskor?

Csak jól neveltet

Természetesen minden a jól fejlett, erőteljes gyökérzettel rendelkező, edzett palántánál kezdődik. Érdemes kicsit többet fizetni a cserepes, tápkockás palántákért, mert ezeket nem viseli meg annyira az ültetés, nem fekszenek el a szabadföldbe való kiültetés után, hiszen gyökerei nem sérültek.

Szépen fejlett paradicsom palánták
Szépen fejlett paradicsom palánták eladósorban

Így rögtön fejlődésnek indulnak, hamarabb virágzanak és hamarabb hoznak termést is. A Kedvenc kert és kerti tó centrumban késő tavasztól sokféle konyhakerti növény palántáiból válogathat. Bevált fajták, erőteljes palánták garantálják a sikerélményt.

Tökéletes indítás

Ültetéskor fontos megadni minden lényeges tápanyagot a növénynek akár kertbe ültetjük, akár cserépbe, balkonládába, hiszen ez lesz a jó termés záloga. Készítsünk nagyobb ültető gödröt, mint a palánta gyökérrel átszőtt földlabdája. A gödörben lazítsuk meg a talajt, hogy könnyebben tudjanak a palánták gyökerei terjedni. A gödör aljában lévő földdel keverjünk el két-három marék érett, szerves trágyát (pl. érett marhatrágyát), vagy jó minőségű komposztot. Tovább segíthetjük a palántákat, ha jótékony gombák spóráival kezeljük ültetéskor a növények gyökerét. Az úgynevezett mikorrhiza gombák ugyanis szimbiózisban (hasznos együttélésben) élnek a növénnyel. A növény tápanyagokkal látja el a gombát, a mikorrhiza pedig a növény gyökeréhez kapcsolódó gombafonalakon keresztül sokkal több nedvességet és tápanyagot tud juttatni a növénynek, mintha a palánta csak a saját gyökerét használná. Ezáltal szárazságtűrőbbek és ellenállóbbak lesznek a palánták, nem utolsó sorban pedig többet fognak teremni. Tehát ültetéskor közvetlenül a gyökérhez szórjunk mikorrhiza spórákat tartalmazó granulátumot, Symbivit-et, majd temessük be a gyökeret és tömörítsük a talajt.

Öntözés

Képezzünk mélyedést, ‘tányért’ a palánta töve körül, hogy locsoláskor, vagy esőzéskor ott maradjon a víz, ahonnan be tud szivárogni a gyökérhez. Egész nyáron át rendszeresen, sok vízzel kell locsolni kell a növényeket, csak így számíthatunk jelentős termésre.

Szépítünk és védünk

Hasznos, védő növényeket is telepíthetünk a palánták közé, amelyek távol tartják a kártevőket. Ilyenek például a Bársonyvirág, vagy más néven Büdöske, amely fonalférgek és káposztalepke ellen véd. A Körömvirág  fonalférgek és levéltetű, a Sarkantyúka pedig tripszek és levéltetvek ellen hatásos. Amellett, hogy ezek a növények jó segítőink még díszítenek is a konyhakertben. Általánosságban elmondható, hogy az aromás, illóolajokban gazdag fűszernövényeket, mint pl. a bazsalikom, menta, kapor, fokhagyma, stb. mind használhatjuk védőnövényként a kertben garázdálkodó különböző kártevők elűzésére.

Paradicsom palánta a jó barátjával a Bársonyvirágga
Paradicsom palánta jó barátjával a Bársonyvirággal

Gyomtalanítás

‘Nemszeretem’ munka de fontos, hogy a palánták ágyása, cserepe gyommentes legyen, hiszen a gyomnövények értékes tápanyagokat és nedvességet vesznek el a palántáktól, sőt árnyékolhatják, elnyomhatják őket, így lassítva fejlődésüket. Szükség szerint sekélyen kapáljuk át az ágyást, így elvágjuk a fejlődő gyomok gyökerét, a már kinőtt gyomokat pedig próbáljuk gyökerestől eltávolítani.

Karalábék katonás sorban
Karalábék katonás sorban

Ezek után nincs más hátra, mint betakarítani a munkánk gyümölcsét.

Jó kertészkedést és gazdag termést kíván a

Kedvenc kert és kerti tó centrum

A cikk és az oldalon szereplő fotók a Kedvenc kert és kerti tó centrum tulajdonát képezik, szerzői védelem alá eső szellemi termékek, melyek engedély nélküli felhasználását, sokszorosítását és terjesztését a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. tv. tiltja.

Kérjük, ha a cikket, vagy a fotókat szeretné közölni, átvenni, tegyen mellé egy linket, ami ide mutat. Kizárólag ebben az esetben adjuk engedélyünket a közléshez.